SARBINOWO

Jest to niewielka, nadmorska wieś w województwie zachodniopomorskim, powiecie koszalińskim i gminie Mielno. Sarbinowo jest położone obok trasy Koszalin – Kołobrzeg. Stałych mieszkańców jest około 500 osób. Pierwsze wzmianki o osadzie w tej części wybrzeża, pochodzą z pocz. XIV wieku. Dawne Sarbinowo przez wieki znajdowało się trochę dalej od wybrzeża, a najczęściej przytaczana odległość to ok. 1,5 km. Na przeł. XIX i XX wieku morze niebezpiecznie „zbliżyło się” do osady, której groziła całkowita zagłada. W 1910 roku wybudowano wzdłuż plaży, kilometrowy kamienno- betonowy mur zaporowy, który uratował osadę. Dzisiaj mur stanowi podstawę promenady, która została oddana do użytku w maju 2013 roku.
Początkowo rolnicza osada wraz ze zbliżaniem się morza stawała się również wioska rybacką i z tego okresu pochodzi zabytkowa chata będąca przykładem budownictwa wąskofrontowego.
Pod koniec XIX wieku przybywali pierwsi letnicy, jednak do czasu zabezpieczenia wioski przed niszcząca siła morza, powstało niewiele pensjonatów. Teraz w letnie miesiące jest to gwarna wioska z nową zabudową głównie dawnych i obecnych ośrodków noclegowych oraz sporej ilości kwater prywatnych.
Sarbinowo i okolice oferują możliwości uprawiania różnych form sportu jak: jazda konna, sporty wodne, tenis, kolarstwo.
Pobliskie miejscowości proponują niecodzienne atrakcje: Gąski (Stara latarnia morska), Dobrzyca(Ogród botaniczny), Kołobrzeg(Port, molo, latarnia morska),Chłopy(przystań rybacka), Mielno(dyskoteki).